تبلیغات
یک معمار

یک معمار
اینجا یک معمار می نویسد...

دیوار به دو نوع باربر و غیر باربر در بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد، به دیوارهای باربر اصطلاحاً جِرز یا پایة ستون و به دیوارهای غیر باربر اِسپَر می‌گویند. برای اجرای دیوارها از روشها و مصالح مختلفی استفاده می‌كنند كه در ذیل به آنها اشاره می‌كنیم.
دیوار چینه (لاد):
ملات دیوار چینه از آب و خاك است كه پس از ورز دادن و عمل آوردن گِل از آن استفاده می‌كنند این دیوار بصورت حصار استفاده شده و نیازی به پی ندارد، برای ساخت دیوار چینه‌ای، زمینی را كه قرار است دیوار در آن ساخته شود صاف و هموار كرده و دیوار را اجرا می‌كنند، دیوار بصورت رجهایی (ردیفهایی) روی هم قرار می‌گیرد، به هر رج از دیوار چینه یا لاد گفته می‌شود...

دیوار چینة ریختنی:
برای اجرای این دیوار در دو طرف دیوار خشت را بصورت قالب اجرا می‌كنند، به عبارتی ضخامت دیواری را كه در نظر دارند اجرا كنند بدست آورده و در دو طرف دیوار، قالبهای خشتی قرار می‌دهند، سپس چینه را به وسیلة بیل به داخل این قالبها ریخته و دیوار را اجرا می‌كنند. به هر پیمانه یك پین می‌گویند (در فرهنگ معین، پین، اندازه‌ای به پهنای یك آجر معنی شده).
برای اینكه این دیوار را در مقابل فشارهای وارده كه در اثر وزن خود وارد می‌شود، مقاوم كنند، بعد از هر رج چینة اجرا شده 2 یا 3 ردیف خشت را بصورت طولی در بین دیوار اجرا می‌كنند، تا از ایجاد ترك در دیوار جلوگیری شود. به جای خشت كه بصورت افقی و طولی اجرا می‌شود می‌توان از نی نیز در چند ردیف استفاده كرد.
روی دیوارهای چینه كه بصورت دیوار محصور كننده اجرا شده‌اند را با بوتة زرشك وحشی می‌پوشانند تا بتواند در مقابل عوامل جوی و انسانی از خود مقاومت نشان دهند. زمانی كه رطوبت به خشت می‌رسد 200 برابر خاصیت كششی خود را از دست می‌دهد، اگر رطوبت حالت شویندگی داشته باشد، ذرات گل داخل خشت از بین می‌روند، بنابراین برای اینكه آب وارد مغز بنا نشود به دیوار حالت شیروانی می‌دهند.
همچنین برای اینكه دیوارها را در مقابل موریانه‌ها مقاوم كنند از پودر گیاه خارشتر استفاده می‌كنند و نیز برای مقابله با رویش گیاه از نمك در تركیبات ملات استفاده می‌كنند. در بعضی موارد برای اینكه دیوار را در مقابل بارهای وارده مقاوم كنند از چوب هم استفاده می‌شود. ضخامت دیوارهای محصور كننده در قسمت تحتانی معمولاً بیشتر از قسمتهای فوقانی است.
برای دفع آبهای سطحی و رطوبت از پای دیوار در پای دیوار ماهیچهای به وسیلة خاك اجرا می‌كنند، رطوبت در خشت می‌تواند تا 60 سانتیمتر بالا بیاید و این رطوبت زمانی اثر مخل دارد كه رطوبت داخل بنای خشتی شده و بخار شود «حالت رفت و برگشت».
دیوار خشتی
برای اجرای دیوار خشتی حتماً نیاز به پی می‌باشد. ملات تشكیل دهندة دیوار خشتی گِل می‌باشد كه به مرور زمان با خشت یكسان می‌شود. از نظر ظاهری دیوار خشتی همانند دیوار چینه‌ای می‌باشد. برای مقاوم كردن دیوار خشتی در برابر نیروهای وارده و یكنواخت كردن این نیروها از چوب استفاده می‌شود. دیوارها در اثر وارد آمدن نیروهای افقی از یك سوم ارتفاع خود دچار ترك با زاویة 45 درجه می‌شوند، برای اینكه دیوار خشتی بتواند در برابر نیروهای افقی كه از یك سوم ارتفاع آن احتمال شكستن دیوار را دارد مقاومت كند از تیرهای عمودی در آن استفاده می‌كنند و این تیرهای عمودی را به تیرهای افقی متصل می‌كنند، در نتیجه این تیرها بصورت قاب عمل كرده و بارهای وارده از طریق وزن را بوسیلة تیرهای افقی به تیرهای عمودی و سپس به قسمتهای زیرین آن منتقل می‌كند.
برای بالا بردن سرعت ساخت دیوارهای ضخیم از روش همچین كردن در ساخت دیوار استفاده می‌شود، در این روش از تركیب خشت و آجر برای ساخت دیوار استفاده می‌شود.
طبقه بندی: شناخت مواد و مصالح، پروژه و مقالات معماری و عمران،
برچسب ها: دیوار چینة ریختنی: برای اجرای این دیوار در دو طرف دیوار خشت را بصورت قالب اجرا می‌كنند، به عبارتی ضخامت دیواری را كه در نظر دارند اجرا كنند بدست آورده و در دو طرف دیوار، قالبهای خشتی قرار می‌دهند، پین، مقاوم كنند،
[ دوشنبه 1391/12/14 ] [ 07:28 ب.ظ ] [ سید بهنام فتحی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
یک معمار خوب معماری است که از آجرهایی که به سمتش پرت می کنند دیواری برای خود بسازد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ایمیل بهنام: 1memar.fathi@gmail.com
ایمیل منوچهر: manuchehr.memar@gmail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تماس با ما

وب هكس

وب هكس

داغ کن - کلوب دات کام