تبلیغات
یک معمار

یک معمار
اینجا یک معمار می نویسد...
به ادامه مطلب مراجعه کنید ...عمارت ها

 

عمارت چهار برج :
عمارت چهاربرج ارومیه ساختمان بزرگی است كه به دستور رضا قلی خان بیگلربیگی ( فرزند موسی خان) بنا شده است . چهار برج ساختمان بزرگی بوده كه چهارگوشه آن ، برج ساخته شده است دارای اتاق های مزین متعددی است تا قسمتهای اندرونی و بیرونی ، تالارهایی متعدد و حمام مخصوص بود كه چند خانوار می توانستند در آنجا زندگی كنند . در این عمارت از كریم خان زند و فتحعلی شاه قاجار پذیرایی شده است .
تالارهای آن با نقاشی آبرنگ به وسیله نقاشی هنرمند ارومیه الله وردی خان تزئین شده است . علی محمد باب ( روحانی فرقه كذایی بهاییت ) نیز چند روزی در آن زندانی بود . روحانیون ارومیه برای مقابله با فرقه بهاییت این بنا را تخریب نموده اند و ساختمان فعلی مهدیه ارومیه در محل عمارت چهار برج بنا شده است .

كاروانسرای شركت نفت:
این كاروانسرا در داخل شهرستان ارومیه ، چهار راه ولیعصر بطرف جاده سلماس قرار دارد . قدمت آن حدوداً به اواخر قاجار و اوایل دوره پهلوی می رسد . دیوارهای جانبی این بنا از سنگ تشكیل شده است كه از آزاره به بالا طاق پوششی آن از آجر بوده است . این بنا از اتاقهای جداگانه ای كه با یك در ، از داخل بهم وصل هستند ، تشكیل شده است . این اتاقها دارای حوضهای زیبایی هستند و مصالح اصلی بنا سنگ و آجر می باشد ، نمای داخلی و خارجی این بنا از آجر ساخته شده است و سقف این كاروانسرا در قسمت هایی كه اتاق های بزرگ دارند بصورت قوسی شكل است .
درهای این بنا دارای سقف هلالی است كه پایه های آن سنگی می باشند . این بنا در حال حاضر بعنوان تعمیرگاه استفاده می شود كه البته متناظر با هدف ساخت اولیه كه به منظور كاروانسرا احداث شده بود نیست .

 

 

 

حمام های قدیمی

 


آخوند :
حمام آخوند در شهرستان ارومیه در داخل بازار قدیمی در راسته حاج میرزا حسین آقا قرار گرفته است كه متعلق به دوره قاجاریه است . بنا پلان منظم ندارد . كف حمام در حدود 80/2 متر از كف بازار پایین تر است . این بنا دو گنبد مركزی دارد كه یكی از گنبدها برای گرمخانه دیگری برای رختكن طراحی شده است . پی های بنا از سنگ لاشه و ملات بینشان ماسه و آهك است . قوس های بكار رفته در نمای داخلی بنا از نوع شاخ بزی است . حمام آخوند همان كاربری زمان ساختش یعنی استفاده بعنوان « گرمابه » را دارد و محل خزینه آب سرد قدیم امروز به محل دوش تبدیل شده است . حمام تزئین خاصی ندارد . آجرهای بكار رفته در بنا آجرهایی به ابعاد 20*20 سانتی متر و ملات بین آنها گچ دست كوب می باشد.
با توجه به اینكه این حمام در سال 1366 هـ . ش بر اثر حمله هواپیماهای عراقی تخریب شده بود تعمیراتی در آن صورت گرفته است كه البته بر اساس معماری قدیمی اصلاح شده است و در حال حاضر بعنوان گرمابه عمومی مورد استفاده قرار میگیرد .

حمام قراچه :
حمام قراچه در بین بافت قدیمی بازار ارومیه ما بین راسته كوزه فروشان و خیابان عسگرآبادی قرار گرفته است ، بطوریكه ذكر شد این حمام كه ورودی ‌آن در راسته كوزه فروشان قرار دارد در ضلع غربی مجموعه بازار واقع شده است . طبق مندرجات كتب تاریخی این حمام در زمان حكومت نادرشاه محمود وجود داشته است و از نظر فرم طاق و كتیبه و تكنیك ساخت بیانگر معماری اوایل زندیه یا صفویه می باشد ، ورودی حمام از بازار كوزه فروشان منشعب می شود . این حمام مانند سایر حمامهای قدیمی پایین تر از كف كوچه ساخته شده است . با توجه به اینكه هم اكنون مورد استفاده می باشد حمام نسبتاً سالم بوده و در صورت نیاز با تعمیرات موضعی از قسمت های آسیب دیده آن می توان رفع خطر نمود . به هر صورت با توجه به پلان حمام براحتی می توان به خصوصیات این گرمابه آشنا شد . حمام فاقد تزئینات و آرایش بوده و تمام بدنه داخلی آن با اندود گچ و آهك و كاشی های جدید پوشانیده شده است و هیچ نوع تزئینات قدیمی در ظاهر ندارد ، مگر اینكه در لایه برداری به تشابه هایی از آرایش های اولیه حمام برخورد شود . نادر شاه افشار در همین حمام بود كه در هنگام استحمام شبانه با شنیدن صداهای محافظان نسبت به محمد كریم خان بیگلر بیگی بدگمان شد و دستور داد كه در همان رختكن حمام او را احضار كردند و از دو چشمش نابینا كردند .

حمام خان :
این حمام بوسیله سردار بانی مسجد سردار نزدیك مسجد ساخته شده بود كه بعد از كودتای رضاشاه و خیابان كشی شهر تخریب گردیده است و به جای آن پاساژی بنا گردیده كه امروزه به نام پاساژ « ورهرام » معروف است .
حمام های علی شهید ، قوشالار ، قائم ، علی مصطفی و حاجی فتح ا... از دیگر حمام های تاریخی ارومیه هستند كه همگی آنها در داخل بازار قدیمی ارومیه بنا گردیده اند و قدمتشان به دوران قاجاریه می رسد ، اما هیچ كدام از آنها در فهرست آثار تاریخی ثبت نشده اند .


در خیابان امام ارومیه و در امتداد بافت قدیمی شهر كه به راسته غلام خان معروف است مسجدی به نام مسجد سردار قرار گرفته است كه از آثار دوره قاجاریه بوده و شخصی به نام عبدالصمد خان بانی آن می باشد .
بر بالای سردر مسجد سردار در سال 1331 هجری قمری توسط عظیم السلطنه سردار نوه عبدالصمد خان ساعت بزرگی نصب شد كه به دلیل وجود آن برخی مسجد سردار را مسجد ساعت نیز می نامند.

سردر ورودی بلند مسجد سردار با قوس كلید و ستونهای برجسته كه با كاوشهای هفت رنگ تزئین شده جذابیت خاصی به این بنای مذهبی بخشیده است فضای داخل مسجد سردار دو شبستان مستطیل شكل بزرگ وكوچك و دوازده ستون سنگی هشت ضلعی با سرستونهای مقرنس كاری شده را شامل می شود. شكل تراش ستونهای سنگی بزرگ و ستونهای مربع آنها كه با ملات قلع آب شده به یكدیگر متصل شده و به شیوه قطار بندی نزدیك به مقرنس تراش خورده اند .

این بنای تاریخی از جمله دیوارهای طرفین طاق و پوشش سقف همه از آجر 5*22*20 با ملات گچ و آهك ساخته شده است.محراب مسجد سردار در داخل یكی از طاق نماهی جنوبی شبستان قرار گرفته است این محراب با كاشی های هفت رنگ و ضمینه زرد و با نقوش گل وبوته كه بر روی آنها سوره مباركه آیه الكرسی و اسماء متبركه نوشته شده تزئین شده است .


 

قلعه كاظم داشی :
استان آذربایجان غربی به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی و مكان های باستانی و دیدنی در سطح كشور از مقام و منزلتی خاص برخوردار است و از اینرو جزو استان های سیاحتی محسوب می‌شود و همه ساله هزاران نفر از موزه‌ها و آثار و ابنیه تاریخی آن بازدید می نمایند كه از آن جمله می توان به قلعه « كاظم خان » ارومیه اشاره كرد . قلعه كاظم داشی در حدود 65 كیلومتری ارومیه و 5/1 كیلومتری شرق روستای گورچین واقع شده است كه در محل به « قالاباشی » معروفیت دارد .
مناظر طبیعی زیبا و بقایای معماری و حجاری های صخره ای و گذرگاههای صعب العبور و پرتگاههای مخوف ارزش و اهمیت سوق الجیشی به این اثر داده است كه با توجه به بررسی ها و پژوهش های باستانشناسی كه توسط سازمان میراث فرهنگی كشور به عمل آمده مهمترین آثار شناخته شده این محل مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح و دوره ایلخانیان می باشد كه تحت محافظت و نگهداری سازمان میراث فرهنگی استان می باشد . بنا به نوشته مورخین اسلامی هلاكوخان مغول اموال قیمتی و خزائن نفیس خود را در این قلعه پنهان نموده بود . حتی معروف است كه خود هلاكوخان نیز در این قلعه مدفون گردیده است . این قلعه در جنگ جهانی اول به مدت 9 سال پناهگاه « كاظم نامی » از اهالی قوشچی و یاران وی بوده است . در این قلعه بدستور كاظم خان ساختمان دو طبقه ای نیز بنا شده كه زمانی مورد استفاده خود و خانواده اش بوده است . كاظم خان در این قلعه آهنگری ، ریخته گری و قایق سازی دایر كرده بود و در ضمن به ساختن توپ سرپر و باروت و فشنگ و غیره نیز می پرداخت .


بخشی قلعه :
بخشی قلعه برفراز كوه مخروطی شكل ناقصی استوار است كه در 2 كیلومتری سمت جنوب غربی و نزدیك ساحل دریاچه ارومیه ، مشرف به جلگه ای خرم و سبز واقع شده است . در قسمت شرقی كوه مذكور سنگی به طول 80/1 و عرض 1 متر قرار دارد كه بر سطح خارجی آن خطوطی شبیه به خط عیلامی به چشم می خورد كه تا امروز موفق به خواندن آن نشده اند . در سال 617 هجری قمری « اوزبك ابن پهلوان » جاده های اطراف كوه و قلعه را زیرسازی كرد . در نزدیكی قلعه ، نهری جریان دارد كه پلی هم بر روی آن احداث شده است . اهالی محل این پل را اوزبك كورپوسو (پل اوزبك) می خوانند كه هنوز هم سالم مانده و مورد استفاده محال نازلوچای می باشد . بر قسمت فوقانی كوه ، بعد از استیلای اعراب كلمه الله را نوشته اند . در كاوشی كه از این قلعه صورت گرفته ، مقادیری ظروف سفالی و اثاث و آلات مفرغی و مسی كشف شده است . از بعضی قسمتهای تپه ( كوه ) صخره های بزرگی بدست آمده كه گویا مردم آن عصر مردگان خود را در آن صخره ها ( به جای تابوت ) قرار می‌دادند و دفن می كردند .


قلعه دم دم :
این قلعه در سال 1018 هجری قمری برفراز كوهی به همین نام در 18 كیلومتری جنوب غربی ارومیه ساخته شده است . این قلعه به علت ارتفاع زیاد از سمت شمال و جنوب و اتصال آن به صخره سمت غربی كه نزدیك به زمین است ، دارای حصاری محكم و دروازه ای در سمت جنوبی است . قلعه از پنج قسمت تشكیل می شود كه عبارت است از : قسمت اصلی ، قسمت پایین ، قسمت سولوق قسمت بوزلوق و بیرون دروازه شرقی . در قسمت شرقی قلعه و منتهی الیه صخره ، برجی عظیم بنا شده كه خود در حكم قلعه بوده است . آب مصرفی قلعه از حوضی تامین می گردید كه با آب باران پر می شد . در قسمت شمالی قلعه چشمه ای است كه آب كمی دارد . در كنار چشمه حوضی قرار گرفته كه با گنبدی پوشانیده شده است و برای حفاظت از آن نیز برجی احداث شده كه به قسمت اصلی متصل است و آن را سولوق ( جای آب ) می نامند . در قسمت جنوبی داخل قلعه گودالی احداث شده بود كه زمستانها با یخ و برف پر می شد و زیر آن حوضی ساخته شده بود كه در ایام كم آبی از آن استفاده می شد . برای محافظت این قسمت نیز قلعه مانند بنا شده بود كه آن را بوزلوق ( جای یخ ) یا قارلیق ( جای برف ) می‌گفتند و راه آن نیز مانند سولوق مخفی بوده است .

قلعه اسماعیل‌آقا :
قلعه اسماعیل آقا در زبان محلی « اسماعیل آقا قلعه سی » نامیده می شود كه مربوط به قلعه نظامی یكی از خوانین محلی بوده است . این قلعه در 18 كیلومتری شمال غربی شهرستان ارومیه بفاصله نسبتاً كمی از جاده سرو در بالای رشته كوهی قرار رگفته است . بنای اسماعیل آقا قلعه سی مربوط به دو دوره متفاوت می باشد .
دوره اول آثاری است كه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح می باشد كه شامل بقایای دیوارهای یك دژنظامی اورارتوئی و دخمه هایی تراشیده از صخره های مقاوم مربوط به همان زمان می باشد . ایوان ورودی و سر در با قاب بندی سنگی و طاقی كه طاقنماهای محراب مانند در انتها دارد و شیوه اجرای دیوارهای دژ از ویژگیهای این اثر ارزشمند می‌باشد .
دوره دوم آثار و بقایای قلعه دفاعی دیگریست كه دیوارهای آن و برجهای دیده بانی مربوطه پابرجا و كمتر آسیب دیده . این قلعه نظامی مربوط به یكی از خوانین محلی می باشد كه در جریان اغتشاشات اواخر دوره قاجاریه احداث گردیده است . در ساخت برج و باروهای قلعه از خشت خام استفاده شده است .

قلعه بردوك :
روستای بردوك ( Bardouk ) در ابتدای دره سلطانی در دامنه مشرف به رودخانه كم آبی كه سرچشمه آن از كوه های تركیه است قرار دارد . فاصله این محل تا مرز فعلی ایران و تركیه حدود 15 كیلومتر است . قلعه و مجموعه آن با تامین كلیه شرایط دیده بانی بر دامنه مثلثی شكل كه راس آن رو به شمال نهاده و یك سلسله زمین های شیبدار كه بصورت پلكانی و صخره های بلند كوهستان قرار گرفته اند ، بنا گردیده است . كلیه استحكامات حصار پیرامون بنا و بناهای داخل حصار از سنگ های لاشه ای و قلوه سنگ های محلی با ظرافتی قابل تحسین شناخته شده اند . در مرتفع ترین نقطه ممكن قلعه ، یك برج دیده بانی در صعب العبورترین جا بر روی یك تیغه كم عرض با سنگ های لاشه ای و ملات ساروج بنا گردیده و از داخل و خارج با گچ نرم و صاف میان درزها و بندها بصورت لایه ضخیمی پر شده است . این بنا كاملاً سالم و درجهات مختلف دارای روزنه جهت دیده بانی و یك در ورودی از جبهه شرقی می باشد و تنها مختصر تخریبی در كنگره های آن دیده می شود .قلعه تلاو ( خزان هلاكو ) :
این قلعه در جزیره تلاو در داخل دریاچه ارومیه واقع شده است . و به نوشته مورخین قدیم هلاكوخان مفعول خزائن خود را در آن جا نهاده است .

 

تپه ها ی ارومیه :

تپه های كردلر :
تپه باستانی كردلر در 25 كیلومتری شرق ارومیه و در مجاورت روستای كردلر قرار گرفته است ، فاصله تپه از جاده آسفالته ارومیه ـ دریا در حدود یك كیلومتر می باشد ، بقای آثار تاریخی تپه كردلر بر روی تپه نسبتاُ مرتفعی كه در غرب روستا قرار گرفته واقع شده است و در اثر عملیات حفاری باستان شناسان مقداری از بقایای آثار معماری مدفون از زیر خاكهای آن بیرون آورده شده است . قدمت این بقایا مربوط به هزاره اول تا چهارم فبل از میلاد می باشد و چنانكه از آثار بدست آمده مشهود است این مجموعه محل استقرار و زندگی عده ای از مردمان جهان باستان بوده كه بصورت ساده ( محل سكونت نه پادگان نظامی ) مورد استفاده و سكونت بوده است . چون به علت نوع مصالح بكار رفته در ساختمان مجموعه كه بیشتر آن دیوار چینه ای و از خشت خام انتخاب گردیده است و طی گذشت زمان آسیب دیده و بصورت مخروبه درآمده است ، لذا اگر چنانچه واحدهایی از محل های سكونت تزئیناتی داشته بر ما معلوم نیست .

گوی تپه :
این تپه در دهستان بكشلو بخش مركزی شهرستان ارومیه در 6 كیلومتری جنوب شرقی ارومیه واقع شده است . در گوی تپه آثاری از اقوام ما قبل تاریخ آذربایجان و ... دیده می شود . كاوش علمی در این تپه از سال 1327 هجری شمسی به سرپرستی « بورتون برون » نماینده موسسه باستان شناسی انگلیسی در عراق آغاز شده است . این محقق به این باور است كه تمام اشیاء بدست آمده در این تپه متعلق به سده هشتم پیش از میلاد است . یكی از اشیایی كه در این تپه باستانی بدست آمده است یك صفحه مفرغی منقش به تصویر « گیلگمیش » پهلوان حماسی بابلی است . در این نقش گیلگمیش میان دایره ای دو گاو وحشی را گرفته و آنها را بلند كرده است . اثر دیگر مهری است استوانه ای كه در عمق 8 متری پیدا شده و نقشه‌هایی از خدایان بابلی را در خود دارد و احتمالاً به حدود دو هزار قبل از میلاد متعلق است . این اثر تاریخی در حال در موزه هنرهای زیبای متروپولیتین نیویورك نگهداری می شود .تپه كهریز پیرعلی رشكان :

در حدود 30 كیلومتری شرق شهرستان ارومیه در حومه رشكان و به فاصله 300 متری جنوب كارخانه سیمان و به همان فاصله از آبادی « پیرعلی » تپه تاریخی و با ارزش پیرعلی ( كهریز ) واقع شده است . تپه به فرم مدور است و در وضعیت فعلی جبهه شمالی آن در ابعاد 40*20*25 متر خاكبرداری شده است. و در اثر تخریب و خاكبرداری بخشی از لایه های باستانی و با ارزش فرهنگی تاریخی از بین رفته است .
با توجه به تكه سفالینه ها و تیغه های آبسیدینی قدمت آن به هفت هزار قبل از میلاد می رسد و می توان در مقایسه با تپه های قدیمی استان آن را در ردیف تپه های پیش از تاریخ تقسیم بندی نمود . ضمناً تپه مذكور جزر تپه های مهم مركز میراث فرهنگی استان می باشد و هر گونه دخل و تصرف به آن طبق ضوابط و قوانین سازمان متبوع پیگرد قانونی دارد .
از دیگر تپه های باستانی و ما قبل تاریخ شهرستان ارومیه می توان به تپه های زیر اشاره نمود ، گوك تپه ، تپه بالو ، نخجوان ، دیزج تكیه ( دوران اسلامی ) ، شیطان آباد ( نیمه هزاره دوم قبل از میلاد ) ، تپه اسماعیل آقا ( هزاره اول قبل از میلاد ) ، تپه الیاس آباد ( هزاره سوم پیش از میلاد ) ، تپه ربط ( دوره برنز و آهن ـ اسلامی ) ، تپه ساعتلو ( ما قبل تاریخ ) ، تپه هنگروان ( ما قبل تاریخ ) ، تپه للهام ( دوران كالكولتیك ) ، تپه شیخ سرمست ( پیش از تاریخ اسلامی ) و ...در این شهرستان، علاوه بر موارد فوق تپه‌های تاریخی ذیل نیز قابل اشاره می‌باشد.
تپه للهام، تپه ساعتلو (ساعتلویگلر)، تپه انگنه، تپه بزوه‌ ، تپه ربط، تپه هنگروان، تپه سه گرد، تپه سبزعلی، تپه توپوزآباد، تپه بخشی قلعه، تپه بیات (تپه مجلل)، تپه بالانج (لیلی تپه)، تپه سمباتان، تپه نرگی، تپه خان بابا، تپه ثمرتو، تپه قلاع، تپه ژاژآباد، تپه خلیل‌آباد، بغاتپه، تپه گنج چین، تپه خانقاه سرخ، تپه قزقلعه، تپه علی‌خان، شربت تپه، ساری تپه، تپه حیدرلو، تپه شهرستانك، كول تپه، تپه ریحان‌آباد، تپه براشان، تپه میرشكارلو، تپه گویجه‌لو، تپه چندرلو، تپه اوصالو، تپه علی بیگلو، تپه زیویه، تپه محمودآباد، تپه موانا، تپه هلاكو، تپه نادر،

 

 

دخمه ها ی شهر ارومیه :


دخمه سنگی قاره دامه :
دخمه سنگی قاره دامه ( خانه پیرزن ) در ارتفاعات غربی روستای بند كه تا شهر ارومیه حدود 5 كیلومتر فاصله دارد در كوه معروف قاره دامه كه ادامه « قله سرگرد » می باشد ، قرار گرفته است . دسترسی به كوه قاره دامه و دخمه سنگی به دو طریق میسر است : اولاً از طریق روستای بند و با پای پیاده و پس از طی مسافتی حدود یك ساعت ، دوماً از طریق روستای طرزلو واقع در منتهی الیه جنوب شهر ارومیه تا روستای میرآباد با وسیله نقلیه كه طریقه دوم راحت ترین و سهل الوصول ترین راه ممكن برای دسترسی به محل مورد نظر است . دخمه سنگی قاره دامه در قسمت انتهایی ضلع جنوب غربی صخره سنگی واقع شده كه راه ورود به داخل دخمه بجز از بالای كوه مقدور نمی باشد . از نظر قدمت تاریخی دخمه سنگی در مقایسه با سایر دخمه ها به احتمال زیاد مربوطه به دوران اورارتو در هزاره قبل از میلاد می باشد . با توجه به اینكه صخره سنگی مذكور یكی از مناطق زیست انسان در پیش از تاریخ می باشد جا دارد كه در فهرست آثار تاریخی قرار گرفته و به دلیل نزدیك بودن به شهر ارومیه در آینده به عنوان یكی از نقاط تاریخی و توریستی شهر می تواند نقش موثری داشته باشد .

دخمه های صخره‌ای سدوك :
سدوك در 30 كیلومتری جنوب ارومیه نزدیك روستای خرم آباد مشرف به دره نازلو كنار جاده فرعی روستای جعفریان بر بالای تپه ای واقع شده است . برای رسیدن به این دخمه می بایست كوه را دور زد و از بالای كوه بدان دسترسی پیدا كرد . دخمه در یك پس رفتگی مستطیل شكل طبیعی كوه كه به گودالی شبیه است ایجاد شده و در واقع دو مقبره در این گودال یكی پس از دیگری بر روی هم قرار گرفته اند كه از نظر فرم و ابعاد ورودی می توان حدس زد كه زمان ساختشان متفاوت است . مقبره پایین از دو فضا تشكیل شده است كه فضای اولی به عنوان فضای واسطه بین خارج و اتاق جسد عمل می كند ، در ورودی هر دو فضا طوری است كه برای ورود به آن باید دولاّ شد . سقف و دیوارهای آنها ناصاف بوده و حالت گنبدی شكل در سقف بوجود آورده است . كف آنها با خاك پرشده و كف اصلی را پوشانده است . به همین دلیل ارتفاع واقعی آنها مشخص نیست . مقبره بالایی با یك ورودی تقریباً باریك و كوتاه از فضای بیرون جدا شده است . این دخمه یك فضا دارد كه سقفی مدور و كفی مسطح دارد . در دیواره سمت راست ورودی آن ، طاقچه بسیار كم عمق با قوس هلالی مشاهده می شود كه ظاهراً نیمه تمام مانده است .
ورودی این دخمه دارای ارتفاعی است كه می توان با كمی خم شدن از آن عبور كرد و همچنین ورودی طوری است كه درب سنگی را بتوان در آن قرار داد . در این دخمه ها هیچ گونه حجاری روی دیوارها دیده نمی شود و تنها در گوشه گودال مستطیل شكل ( فضای جلوی دخمه ) آثار تسطیح كوه برای ایجاد دژ ( احتمالاً ) وجود دارد .


 
برچسب ها: تپه ها ی ارومیه :، حمام های قدیمی ارومیه، سید، مهندس الوفی ارومیه،
[ دوشنبه 1391/12/14 ] [ 07:01 ب.ظ ] [ سید بهنام فتحی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
یک معمار خوب معماری است که از آجرهایی که به سمتش پرت می کنند دیواری برای خود بسازد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ایمیل بهنام: 1memar.fathi@gmail.com
ایمیل منوچهر: manuchehr.memar@gmail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تماس با ما

وب هكس

وب هكس

داغ کن - کلوب دات کام