تبلیغات
یک معمار - فلورانس؛ جایی که رنسانس متولد شد + عکس

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 1392/06/13
یکی از شهرهای قدیمی اروپا فلورانس است که در کنار رم و ونیز می تواند مثلث طلایی ایتالیا در قرون گذشته محسوب شود.

گرچه ایتالیا وحدت سیاسی امروزش را در قرون گذشته نداشت، اما هرکدام از آن دوک نشینها و پادشاهی های کوچک که بین اطریش و پروس و فرانسه دست به دست می شدند الان زیر پرچم ایتالیاهستند.

فلورانس یکی از شهرهای تاریخی و بسیار زیبا در ایتالیا است و پایتخت ناحیه توسکانی ایتالیا محسوب می شود.


فلورانس از سال 1865 تا 1870 پایتخت پادشاهی ایتالیا بوده‌است.

در سده‌های میانه فلورانس کانون بازرگانی و امور مالی اروپا بوده و بعدها رنسانس ایتالیا از این شهر آغاز شد. خاندان مدیچی سال‌های طولانی در شهر فلورانس فرمانروایی داشتند.

انواع هنر به‌ویژه هنر معماری و تندیسگری در شهر فلورانس جایگاه ویژه‌ای داشته و دارد به طوری که این شهر را به یکی از مهم‌ترین مراکز هنری اروپا تبدیل کرده‌است.

فلورانس همچنین بیش از چهل موزه و نگارخانهٔ هنری دارد که مهم‌ترین آن‌ها گالریا دلیی اوفیتزی و پالاتزو پیتی به‌شمار می‌آید.


مرکز تاریخی فلورانس
مرکز تاریخی فلورانس ناحیهٔ یکم فلورانس است و در سال 1982 میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

یونسکو از این ناحیه به عنوان گنجینه‌ای از آثار هنری و معماری یاد می‌کند که در دوران طلایی فلورانس و در پی قدرت اقتصادی و تجاری آن در این دوران پدید آمد. کلیسای جامع فلورانس و برج جیوتو در کنار و کلیسای سنت جان در جلوی آن، کاخ مدیچی، کلیسای سن لورنس، موزه سن مارک، مجسمه داوود و بپتیستری سن جووانی برخی از این آثار هستند.


کلیسای جامع فلورانس
کلیسای جامع فلورانس به سبک معماری گوتیک در سال 1296 میلادی براساس طراحی آرنولفو دی کامبیو شروع به ساخت شد. در سال 1436 با مهندسی فیلیپو برونلسکی (Filippo Brunelleschi) گنبد آن ساخته شد. خود فیلیپو برونلسکی در همین کلیسا دفن است.


 مجسمه داوود
مجسمه داوود در سال 1504 میلادی، به وسیله میکل‌آنژ، نقاش و مجسمه‌ساز برجسته ایتالیائی ساخته شد. تندیس داوود، 5٫17 متر ارتفاع دارد و از سنگ مرمر ساخته شده‌است. تندیس داوود از شاهکارهای عصر رُنسانس محسوب می‌شود.

ارتفاع مجسمه 5٫17 تندیس داوود، به عنوان شکست‌دهنده گولیات(جالوت)، سمبل و نماد شهر فلورانس نیز محسوب می‌شود. از این مجسمه تا سال 1873 میلادی، در فضای باز نگهداری می‌شد. مجسمه داوود در جریان شورش سال 1571 آسیب دید، از این روی به گالری آکادمی هنرهای فلورانس انتقال یافت و تاکنون در آن مکان قرار دارد.

هادی معیری نژاد
خبرآنلاین
طبقه بندی: معماری غرب، 
برچسب ها: فلورانس؛ جایی که رنسانس متولد شد + عکس،
ارسال توسط سید بهنام فتحی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

قالب وبلاگ