تبلیغات
یک معمار

یک معمار
اینجا یک معمار می نویسد...

 

گوستاو ایفل مهندس وسازنده برج ایفل درپاریس درسال 1832 از یك خانواده مرفه در شهر دیژون فرانسه متولید شد وی پس از خاتمه تحصیلات خود در امتحانات ورودی دانشكده پلی تكنیك شركت كرد ولی دراین امتحانات موفق نگردید ورد شد بنابراین تحصیلات مهندسی خودرادر آموزشگاه مركزی مهندسی پاریس ادامه داد وپس از خاتمه تحصیلات دریك كمپانی سازنده وسایل راه آهن مشغول كار گردید .در آن زمان در سرتاسر اروپا صنعت توسعه راه آهن معمول ومتداول شده بود ولی بیشتر پل ها رااز آجر وسیمان می ساختندكه هزینه زیادووقت فراوانی صرف آن می شد .مهندس ایفل برای اولین بار درروی رودخانه گارن یك پل از تیرآهن ساختوثابت كرد كه این گونه پل ها هم ارزان وهم محكم هستند بزودی و یك كمپانی مستقل تشكیل داد وكار اوبالا گرفت ومرد ثروتمندی شد .مهندس ایفل برج ایفل رابه مناسبت نمایشگاهی كه در آن زمان در پاریس تشكیل شد ساخت ومنظور او از ساختن این برج موقتی بود نه دائمی دولت فرانسه فقط نصف هزینه این برج را برعهده گرفت .درآغاز كار تمام مردم وروزنامه نگاران وی را مسخره وانتقاد می كردند كه به كار مسخره ای دست زده استولی ایفل به كار خود ادامه داد ودر ماه مارس سال1889برج ایفل خاتمه یافت ومهندس ایفل شخصا پرچم كشور فرانسه را برفراز برج به اهتزاز در آورد برج ایفل طوری ساخته شده كه هنوز هم از محكمترین ساختمانهای آهنی جهان به شمار می رود ایفل با این كار خود انقلابی بزرگدر آرشیتكت جهان به وجود آورد.ایفل در15 دسامبر1923 روزی كه كه نودویكمین سال تولد خود را جشن گرفته بود دارفانی را وداع گفت.


تولد و تحصیلات

برج ایفل [ فرانسه ] ومجسمه آزادی [ ایالات متحده ]دو نمونه از برجسته ترین سازه های فلزی در تمام دوران هستند . این کارهای بی اندازه هنری نه تنها نماد افتخار برای کشورهایشان هستند بلکه نمایانگر غرور ملی است که هر شهروند باید احساس کند . برای این سازه های زیبا ما باید قدردان " گوستاو ایفل" باشیم . درباره زندگی ایفل اطلاعات زیادی در دست نیست؛ به غیر از اینکه او در شهر "دیژون" در سال 1832 به دنیا آمد، سپس در سال 1850 تعدادی دوره های آموزشی پیشرفته در دانشگاه پلی تکنیک گذراند ولی موفق به قبولی در امتحانات سال اول نشد ولی بعدها در دانشگاه مرکزی هنر و ساخت و تولید ثبت نام کرد . جایی که موفق به دریافت مدرک دیپلم در رشته مهندسی شیمی شد . همان سالی که پاریس میزبانی جشنواره جهانی اول را بر عهده داشت . گوستاو حرفه خود را با کار کردن بر روی پروژه پل بزرگ راه آهن "بوردو" در جنوب غربی فرانسه آغاز کرد . پس از کار کردن بر روی چندین پروژه مختلف دیگر، گوستاو از خود به عنوان یک "سازنده"، متخصص سازه های فلزی نام برد . به زودی از او به عنوان "جادوگر فلز" نام برده شد ! او در خلال سالهای طولانی حرفه ی خود، هزاران سازه دیگر را در سرتاسر دنیا به اتمام رساند .

زندگی شغلی

در سال 1856 گوستاو ایفل اولین ماموریت بزرگ مهندسی خود را دریافت کرد . پل فلزی راه آهن بر روی رودخانه "گارون" در بوردو، تنها در سن 26 سالگی ! کنترل تمام پروژه به دست ایفل داده شده بود . استفاده از هوای فشرده برای ساختن پایه های پل، کاربردی نوین از این فناوری در فرانسه بود . تمایل او برای نظارت نزدیک از تمامی مراحل کار نیز از قبل در این پروژه مشخص بود . زمانی که کار پل در سال 1860 به اتمام رسید، کارگران آنقدر به خاطر مشارکت شخص ایفل در کار خشنود و سپاس‌گزار بودند که به او مدالی اعطا کردند . بعد ها او در حومه شهر پاریس در اواخر سال 1866 شرکت خود را تاسیس کرد .بیشتر درآمد ایفل حاصل بود از ساخت پل های کوچکی که معمولاً به آسیا و اروپای شرقی صادر می شد . همزمان با ساخت پل های بسیار، درمیان سالهای 1867 تا 1869، گوستاو، چهار پل بزرگ بر روی دره رود در جنوب فرانسه ساخت . یکی از آنها به طور مشخص پلی بر روی رودخانه سیکول بود . در دهه 1870 ایفل به شکل فزاینده ای پروژه های جاه طلبانه و بلند پروازانه ای را قبول کرد که بیشتر آنها در خارج از فرانسه بودند . یکی از نمونه های نادر از کارهای او (که جنبه تاریخی و یادمان دارد) در زندگی حرفه ای او ، "ایستگاه مرکزی قطار" در "پِست" ( امروزه آنرا به اسم بوداپست می شناسیم[پایتخت مجارستان] ) به نمایندگی راه آهن ملی اتریش می باشد . این ایستگاه به صورت قابل توجهی از روی رسم کلی [ایفل] در برجای گذاشتن سهم قابل توجهی از ساختمان فلزی که در نمای ساختمان دیده می شد، مشخص بود . برای مناقصه پروژه "پونته دونا ماریای یک"، پلی بر روی رودخانه "دورو" در"اوپورتو"، ایفل به خاطر اینکه در طراحی او از مواد و متریال استفاده بهینه تری می شد، در نهایت توانست قیمت کمتری پیشنهاد دهد و بر چندین کمپانی بزرگ چیره شود . ایفل دوباره تمام مراحل کار را در ساخت پل دونو، شخصاً نظارت کرد، پلی که در آن زمان بزرگترین پل غیرمعلق در جهان بود . طراحی آن بعدها در بسیاری از سازه های ساخت ایفل تکرار شد .مهم ترین آنها پل راه آهن "گارابیت"، بر روی رودخانه "ترویر"، در جنوب کلرمونت-فراند که در سال 1884 به اتمام رسید می باشد .

مجسمه آزادی

در سال ۱۸۸۵ (میلادی) گوستاو ایفل پروژه جدیدی را شروع کرد . بانویی نسبتاً بزرگ با نام "مجسمه آزادی" که قرار بود به عنوان هدیه از طرف مردم فرانسه به ایالات متحده، به عنوان نمادی از دوستی بین‌المللی داده شود . ایفل یکی از بزرگترین ایده پردازها در پس پروژه بانوی آزادی، به همراه "آگوست بارتولدی" و "ریچارد ام هانت" بود . ایفل اسکلت آهنی داخل مجسمه آزادی را طراحی کرد . او همچنین نظارت جایگذاری مجسمه را نیز بر عهده گرفت . او محاسبه کرد چقدر فشار بر روی هر اتصال قرار خواهد گرفت و اینکه چگونه وزن مجسمه را پخش کند و برای سرهم کردن قطعات مختلف بانوی بزرگ دستورالعملی تهیه کرد تا ایمنی و عمر مجسمه را به حداکثر برساند . ایفل تمام این کارها را بسیار اقتصادی انجام داد به گونه ای کسی تا به امروز روش بهتری ارائه نداده است . گوستاو ایفل فهم منحصربه‌فرد و بی سابقه ای از ریاضی و علوم داشت و از تمام تواناییهایش استفاده کامل را برد .

برج ایفل

در طول عمر خود و در طی ساخت مجسمه آزادی، او دنیا را برای سازه ها و آسمان خراشهای مدرن آماده کرد .احتمالاً یکی از بزگترین ساختمانهای ساخت ایفل که ما می شناسیم، همانی است که نام خود او را بر خود دارد ؛ "برج ایفل" . برج ایفل برای نمایشگاه جهانی پاریس در سال 1889 برای بزگداشت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه برگزار ساخته شده بود . از بین 700 طرح پیشنهادی که در مسابقه طراحی به ثبت رسیده بود، طرح گوستاو ایفل به اتفاق آرا انتخاب شد . ساختن برج بزرگ در اول ژوئیه سال 1887 شروع شد . ایفل برنامه اجرایی کارگرانش را برای رسیدن به کمال تنظیم کرد . طراحی بسیار دقیق و ساختمان برج به هیچ اصلاحی احتیاج نداشت . گوستاو ایفل توانایی قابل توجه خود را در ریاضیات و علوم در برج ایفل به نمایش گذاشت . او فاصله بین دو میلیون و پانصد هزار میخ پرچ به کار رفته در برج را تا یک واحد میلیمتری برای فشارهای باد در تمام ارتفاعات اندازه گیری کرد تا برج بتواند در برابر همه آنها ایستادگی کند . همچنین محاسبات منحنی شاه تیر اصلی را انجام داد تا کشش و فشار باد به نیروهای درهم فشردگی تبدیل شود تا باد، زیربنای برج را تحت تاثیر قرار ندهد . این روش ها الهام بخش معماران و مهندسان اَبَر آسمان خراشهای معاصر همانند برج های مرکز تجارت جهانی بودند . همراه با موفقیت های بسیار ایفل، او چند ناکامی بزرگ نیز داشت . شرکت کانال پاناما که ایفل را برای ساختن ده قفل مامور کرده بود، در سال 1889 دچار ورشکستگی اقتصادی شد . نقشه های بخصوص او برای یک خط آهن زیرزمینی کم هزینه برای پاریس که در سال 1890 ارائه شدند، همانند نقشه ی تقریباً ماجراجویانه ی او در همان سال، برای احداث یک تونل زیر دریایی از میان کانال انگلیس، نادیده گرفته شدند .

مرگ

در سالهای آخر عمر، ایفل خود را وقف مطالعات نظری در زمینه مقاومت باد، علم هواشناسی و آیرودینامیک کرد و به کرات برج ایفل را محل آزمایش های خود قرار داد . در سال 1912 او یک لابراتوار تجربی در "اوتِی" تاسیس کرد؛ جایی که او تا سال 1920 درآن به ادامه کار مشغول شد . گوستاو ایفل در نهایت در 27 دسامبر سال 1923 در عمارت مسکونی خود در "رو رابوله" پاریس درگذشت . گوستاو ایفل یکی از با نفوذترین معماران زمان خودش بود . کارهای او انقلابی در زمینه روشی که ساختمان ها ساخته می شدند ایجاد کرد و راه را به سمت قراردادهای مدرن رهنمون شد . طراحی های ایفل تاثیر به سزایی بر جنبه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دنیا داشت . سازه های او به عنوان کارهای هنری همراه با جنبه های کاربردی دیده می شوند . کارهای او بر روی مجسمه آزادی، برج ایفل و کانال پاناما، سببی شد تا نام او برای همیشه در یاد مانده شود . گوستاو ایفل نه تنها یک معمار عالی بود، بلکه یک طراح و یک محقق بزرگ نیز بود . تحقیقات بسیاری از مباحثی که امروزه در زمینه آیرودینامیک یاد داده می شوند، به وسیله خود ایفل انجام شده‌اند . هرچند که گوستاو چند ناکامی بزرگ در اواخر حرفه خویش داشت، با فراهم آوردن چنین کارهای بزرگ هنری برای ما آنها را جبران کرده است . برای تمام این ها، ما باید همیشه به نام "گوستاو ایفل" احترام و ارزش بگذاریم .

منابع

«Wikipedia contributors, "Gustave Eiffel," Wikipedia, The Free Encyclopedia».
طبقه بندی: معماران نامی جهان،
[ شنبه 1392/08/11 ] [ 06:37 ق.ظ ] [ سید بهنام فتحی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
یک معمار خوب معماری است که از آجرهایی که به سمتش پرت می کنند دیواری برای خود بسازد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ایمیل بهنام: 1memar.fathi@gmail.com
ایمیل منوچهر: manuchehr.memar@gmail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تماس با ما

وب هكس

وب هكس

داغ کن - کلوب دات کام