تبلیغات
یک معمار - معماری مدرن متعالی – مدرسه باهاس

مرتبه
تاریخ : جمعه 1393/05/3

در سال ۱۹۶۰ در شهر ویمار آلمان ، مدرسه هنرها و صنایع دستی به ریاست هانری وان دو ولد تاسیس شد.

وان دو ولد در سال ۱۹۱۹ والتر گریپیوس را به جای خود به عنوان رئیس مدرسه معرفی کرد. گریپیوس در این سال مدرسه را تغییر سازمان داد و نام آن را باهاس (خانه معمار) گذارد. در این مدرسه هنرمندان و معماران با هم کار کردند و تحت تاثیر موریس و اکسپرسیوننیست ها ، صنایع دستی در مدرسه تدریس می شد.

در سال ۱۹۲۴ گروپیوس در یک یادداشت به نام هنر و تکنولوژی – یک وحدت جدید اعلام موضع کرد و در آن تفکر و بینش غالب در مدرسه را تبیین نمود . وی تکنول ژی را یک موضوع مستقل از مقوله هنر نمی دانست و بر این نظر بود که در تکنولوژی و تولیدات صنعتی ،زیبایی و هنر وجود دارد. لذا از مصالح مدرن در ساختمان و طرح های تولیدات صنعتی در این مدرسه به دور از هرگونه تزئینات و تنها با نمایش عملکرد ذاتی آن استفاده می شد. از نظر وی و سایر همفکران او ،زیبایی هواپیما در پرواز ،لوکوموتیو در حرکت بر روی ریل و دستگیره در باز کردن در است.

در همین سال گروپیوس به لحاظ فشارهای سیاسی مجبور شد مدرسه را به شهر دسوا منتقل کند. وی در این شهر در سال های ۲۶-۱۹۲۵ ساختمان مدرسه باهاس طراحی و اجرا کرد. بر سردر این مدرسه عبارت ((فرم تابع عملکرد)) نصب شد که نشانه اهمیت عملکرد گرایی و توجه به عملکرد فرم بود .

چنانچه وی می نویسد ((یک ساختمان مدرن باید به دور از هر گونه تحریف های زائد و بی موردو هرگونه تزئینات و جزئی گرایی باشد و جهان مکانیکی و جابجایی سریع معاصر را منعکس کند)).

گریپیوس در سال ۱۹۲۷ از ریاست مدرسه کنار رفت و هانز مایر را بجای خود پیشنهاد کرد. مایر پس از انتصاب، گروه معماری را سازماندهی کرد.

باهاس مهم ترین مدرسه هنری در دهه ۱۹۲۰ و اولین مدرسه معماری مدرن بود. اساتید این مدرسه در همه ی زمینه های هنری از قبیل نقاشی ،صنایع دستی، تولیدات صنعتی و بالاخص معماری ، توجه خود را به آینده و راه رسیدن به آن را به کارگیری و الهام گرفتن از تکنولوژی مدرن می دانستند.

کارخانه فاگوس را می توان اولین ساختمان سبک بین الملل دانست که توسط گریپیوس و اساتید باهاس طراحی ششده است.

گریپیوس در اثر فشارهای سیاسی نازی ها  به آمریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه هاروارد مشغول به تدریس شد. وی در آنجا به همراه تعدادی از معماران جوان تعاونی معماران را تشکیل داد.

دیگر رئیس مهم این مدرسه و معمار نامدار این قرن میس ونده رو بود .

میس ونده رو به تدریج و خصوصا” بعد از جنگ جهانی اول به سمت معماری مدرن گرایش پیدا کرد و تا آخر عمر به اصول نظری و کالبدی معماری مدرن وفادار ماند. بدون شک میس ونده رو می توان استاد ممتاز به کار گیری مصالح مدرن ، مانند شیشه و فولاد، دانست. احجام مکعب شکل و ساده او عمدتا” با شیشه و فولاد پوشش داده می شدند. ساختمان های وی بدون استفاده از هر گونه تزئیناتی به زیباترین شکل ممکن مصالح مدرن و معماری مدرن را به نمایش می گذاشتن.

میس وندهرو نظر خود در برلین در مورد صنعت در سال ۱۹۲۴ چنین بیان می کند: ((اگر ما موفق شویم که صنعت جلو ببریم ، تمام مسائل اقتصادی ،اجتماعی، تکنولوژیک و هنری حل خواهد شد)).

ساختمان های میس ونده رو در سرتاسر جهان به صورت الگوی بلند مرتبه سازی قرار گرفت. یکی از دلایل آن برگزاری نمایشگاهی است در سال ۱۹۳۲ در موزه هنر های معاصر نیویورک برگزار شد این نمایشگاه به کمک فیلیپ جانسون و هنری راسل هیچکاک برپا شد. آنها نام این نمایشگاه را سبک بین المللی گذاردند.

نظریه فکری سبک بین الملل :

فاقد هرگونه  خصوصیات منطقه ای ،شهری ،محله ای و آب و هوایی همانند هواپیما ، یخچال ، رادیو و دیگر تولیدات که فاقد خصوصیات منطقه ای هستند.

گفته ی معروف میس ونده رو که ((کمتر بیشتر است less is more)) یعنی ساختمان باید فاقد هرگونه تزئینات و اجزای اضافه باشد.مشخصه سبک میس ونده رو در نهایت سبک بین المللی بود.

(مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب (دکتروحید قبادیان))
طبقه بندی: معماری نوین،  معماری غرب،  معماران نامی جهان، 
برچسب ها: معماری مدرن متعالی – مدرسه باهاس، (مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب (دکتروحید قبادیان))، گفته ی معروف میس ونده رو که ((کمتر بیشتر است less is more)) یعنی ساختمان باید فاقد هرگونه تزئینات و اجزای اضافه باشد.مشخصه سبک میس ونده رو در نهایت سبک بین المللی بود.، میس ونده رو،
ارسال توسط سید بهنام فتحی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبمستر

قالب وبلاگ